Görünmez Müzisyenler Sergisi

Kaçırılmayacak ve arka sayfalarda kalan bir sergi daha. İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi’nde dün açılan ve 29 Mayıs’a dek gezilebilecek “Görünmez Müzisyenler” sergisiyle ilgili bilgi veren Automatia Musica Vakfı Uluslararası Sergiler Direktörü Scarlettde Fays, serginin bir grup koleksiyoncunun eserlerinin bir araya getirilmesiyle ortaya çıktığını ifade ederek şöyle konuştu:

“Bu koleksiyoncular yüzyıllar boyu birçok mucit tarafından elde edilen birbirinden ilginç enstrümanları topluma sunuyor. Bu eserler gördüğünüz gibi hâlâ çalışır durumda. Objelerin bir kısmı Paris’teki müzelerden geliyor.”

MEKANİK ENSTRÜMANLAR
Vakfın “mekanik müzik bilincinde bir yolculuk” ana fikri ile bir araya getirdiği koleksiyonda, müzik otomasyon sistemleri ile mekanik enstrümanlar, 1750’lerden günümüze müzik tarihini, mekanik ve mühendislik ağırlıklı yanıyla yansıtıyor. Aletlerin kusursuz biçimde çalışır durumda olması da dikkat çekiyor. Sergideki 80 laterna, org, müzik kutusu ve mekanik müzik aleti, vakfın bünyesindeki, süslemeleriyle de öne çıkan 250 parçalık bir koleksiyon arasından seçildi.

Avrupa, ABD ve Uzakdoğu’da 25 ayrı şehirde, 1995 yılından bugüne kadar gerçekleştirilen sergiler, 1 milyon 880 bin kişi tarafından ziyaret edildi. “Görünmez Müzisyenler” diğer ülkelerde daha önce “18. Yüzyıl’da Salon”, “Sokakta… Panayırda…”, “Manuel Zamanlar”, “Orkestrasyon ve Benzersiz Senfoni” gibi başlıklarla sergilendi.

RAHMİ KOÇ MÜZESİ’NE 15 YILDA 2.5 MİLYON ZİYARETÇİ
Rahmi Koç Müzesi Genel Müdürü Ertuğrul Duru sergi için, “Tarifsiz güzellikte bir görsel şölen, çok özlediğimiz tamamen doğal seslerden oluşan bir musiki demeti” dedi.

Duru, Rahmi M. Koç Müzesi’nin 15. yılını 2.5 milyon ziyaretçi ile geride bıraktığını söyleyerek, “Burası alışılagelmiş bir müze gibi değil. Adeta bir harikalar diyarı. Dede ve torunun el ele zevkle gezebildiği, herkesin kendine göre bir şeyler bulabildiği bir sürprizler yumağı” diye konuştu.

SERGİDE YER ALAN ESERLERDEN BAZILARI
1- Adolphe Sax Otomatı ve eşlik eden piyano: Nefesli çalgılar ustası, asıl ününü saksafonu icat etmesine borçlu olan, 1814-1894 yılları arasında yaşamış Belçikalı müzisyen Adolphe Sax anısına Automatia Musica Vakfı için özel olarak üretildi. Dünya üzerinde başka örneği yok.

2- Fenice’ye Övgü: Avrupa’nın en ünlü opera binalarından La Fenice’de 10 dakikalık büyüleyici gösteri. Verdi’nin müziği eşliğinde, değişen mekanize dekoruyla ünlü tiyatroyu selamlayan bir eser. Uluslararası üne sahip Belçikalı sanatçılar Thierry Bosquet ve Michel Dumont tarafından Automatia Musica Vakfı için özel olarak yapıldı.

3- Mills markalı, Violano Virtuosa model otomatik piyano keman: 1910-1920 arası dönemin en büyük 10 icadından biri olarak kabul edilmişti. Görkemli piyano keman, Titanic gemisindeki yerini almak için New York’ta bekliyordu. Talihsiz kaza nedeniyle bu kavuşma gerçekleşemedi.

4- Steck markalı Duo Art Çin dekorlu havalı piyano: Dünyaca ünlü besteci Gershwin’in bizzat ürettiği perfore kağıt rulo sayesinde “Rhapsody in Blue” isimli eseri seslendiriyor. Bir piyanist kadar hassas, tüm nüansları yakalayabiliyor.

Kaynak
Galeri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: